Reza np چهارشنبه 18 بهمن 1396 08:20 ب.ظ نظرات ()

با عرض سلام خدمت دوستان این مطلب رو یکی از دوستان توی پست قبلی خواسته بودند براتون نوشتم ( کپی کردم) چون ممکنه سوال خیلی از شما اساتید باشه

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چرا کامپیوتر من خاموش نمیشه؟؟؟

احتمالاً تا بهحال برایتان پیش آمده كه رایانه شما در هنگام خاموش شدن با مشكل برخورد كند مثلاًهنگ كند. در این گونه مواقع چه می كنید؟ خیلی از افراد خاموش كردن رایانه از طریق Shutdown  ویندوز را رها می كنند و با فشردن دكمه power خود را خلاص میكنند. بعضی ها هر مشكل پیش آمده را از خراب شدن ویندوز می دانند، لذا ویندوز رادوباره نصب می كنند. ولی عده ای كه حرفه ای تر هستند. به فكر پیدا كردن مبداء اشكالو حل آن می افتند.

برنامه های Startup را چك كنید

قبل از همه آن چیزی را كه احتمال صحیح بودن آن از همه بیشتر است بررسی می كنیم. در اینجا احتمال اینكه یكی از برنامه هایی كه به صورت اتوماتیك با بالا آمدن ویندوز بالا می آید یعنی یكی از برنامه های فهرست Startup  به خوبی عمل نكرده و مسبب این مشكل شده باشد از همه بیشتر است. برای اینكه از صحیح بودن یا نبودن حدسمان مطلع شویم، كافی است مسیر Start/Run را انتخاب كرده و سپس msconfig را تایپ كنیم و Enter را بفشاریم. سپس روی گزینه startup كیلك می كنیم و تمام برنامه های فهرست را كه انتخاب نشده اند به خاطر می سپاریم. بعد ازین روی گزینه General كلیك می كنیم و Selective Start up را انتخاب می كنیم و Load startup Items  را غیر فعال می سازیم و Ok را می زنیم. حال باید رایانه را Restart  كنیم تا تغییراتی كه ما ایجاد كرده ایم فعال شوند. بعد از بالا آمدن ویندوز آن را Shutdown  می كنیم تا معلوم شود آیا اشكال از برنامه های Startup  بوده است یا خیر. اگر رایانه به راحتی خاموش شد یعنی ما درست حدس زده بودیم و اشكال را یكی از برنامه های Startup ایجاد كرده است. حال دوباره Msconfig بر می گردیم و روی گزینه startup كلیك می كنیم كه آیا رایانه به طور كلی صحیح خاموش می شود یا خیر و به این ترتیب برنامه مساله ساز را كشف می كنیم. حال می توانیم برای حل مشكلمان این برنامه را از فهرست Startup  حذف كرده یا اینكه آن را تعمیر كنیم و به روز در آوریم. اگر این حدس ما صحیح نبود و همچنان رایانه مان خاموش نمی شد باید به سراغ احتمالات بعدی برویم.

درایورها را چك كنید

ممكن است یك درایور خراب باعث خاموش نشدن رایانه ما شده باشد. برای فهمیدن این موضوع كافی است هنگام بوت شدن رایانه و قبل از آمدن لوگوی ویندوز كلید F8 را بفشاریم و ویندوز را در حالت Safemode قرار دهیم. بعد از آن دوباره رایانه را Shutdown كنیم تا آیا ببینیم بطور صحیح خاموش می شود یا خیر. اگر مشكلی نبود، یعنی یكی از درایورها ما خوب نصب نشده یا اینكه خراب است. برای رفع مشكل باید به سایتهای سخت افزاری خود مراجعه كرده و درایورهایمان را به روز كنیم تا مشكل برطرف و رایانه مان به راحتی خاموش شود. در غیر این صورت یعنی اگر در حالت Safemode هم رایانه مان خاموش نمی شد. به بررسی آخرین احتمال می پردازیم.

 مشكل از Bios سیستم است!

اگر همچنان مشكل ما در خاموش كردن رایانه وجود دارد، نشانگر آن است كه مشكلی در Bios سیستم به وجود آمده است لذا باید Bios سیستم را به روز كنیم بعد از به روز كردن Bios سیستم باید چك كنیم آیا رایانه بدرستی خاموش می شود یا خیر. اگر بازهم رایانه مان هنگ كرد و خاموش نشد می فهمیم كه اشكال از سیستم عامل ماست و لذا ناچاریم كه سیستم عامل خود را مجدداً نصب كنیم. البته خیلی بعید است كه به اینجا برسیم و معمولاً مشكلات در همان حدسهای اولیه تشخیص داده شده و حل می شود. به یاد داشته باشید كه خرید یك كامپیوتر جدید یا تعویض و دوباره نصب كردن سیستم عامل همواره آخرین راه حلها هستند نه اولین آنها.