تبلیغات
سافت32 - آموزش بدست آوردن مشخصات کلی سیستم
منوی اصلی
سافت32
...یکی از مراجع بروز ارائه نرم افزار و آموزش رایگان...

بدست آوردن اطلاعات کامل سخت افزار رایانه های شخصی، امری است که بسیاری از کاربران بلد هستند. اما نکاتی نیز وجود دارد که برخی کاربران حرفه ای هم از آن غافل هستند. مثلا چگونه در محیط ویندوز تشخیص دهیم که پردازنده ما از مدل ۳۲ و یا ۶۴ بیتی است. یا بفهمیم که مدل کارت گرافیک ما چیست و توسط چه کمپانی ساخته شده است و مجموع حافظه گرافیکی موجود در سیستم چقدر است. در ادامه همه این موارد را آموزش خواهیم داد.

بگذارید از ابتدای کار شروع کنیم. شاید هنوز افرادی بدست آوردن اطلاعات پایه سیستم را بلد نباشند. در قسمت مای کامپیوتر سیستم، اطلاعات ساده ای نظیر مقدار حافظه رم موجود، نوع و فرکانس هسته های پردازشی و نسخه ویندوز نوشته شده است. در این آموزش قصد داریم تا نحوه بدست آوردن اطلاعاتی نظیر مدل گرافیک، کمپانی سازنده آن، تعداد هسته های حقیقی و مجازی پردازنده مرکزی و همچنین حافظه کش آن و بسیاری موارد دیگر را توضیح دهیم.

چگونه از آن ها مطلع شویم

۱- بر روی “This PC” در دسکتاپ خود راست کلیک کنید.

۲- در پنجره باز شده بر روی گزینه “Properties” کلیک کنید.

پنجره باز شده، حاوی اطلاعات پایه سخت افزار رایانه شماست.

sistem information

در قسمت Processor، در ابتدای متن، شاهد کمپانی سازنده پردازنده خواهید بود و سپس، مدل پردازنده و فرکانس هسته های پردازشی آن نوشته شده است.

در قسمت Ram، ابتدا مقدار حافظه رم وارد شده و سپس مقدار حافظه در دسترس نوشته شده است.

در قسمت System type نیز، ابتدا نوع سیستم عامل نصب شده و سپس نوع سیستم عامل مناسب برای پردازنده نوشته شده است. این دو گزینه باید شبیه به هم باشند.

تا کنون اطلاعات پایه را بدست آوردیم. اما بگذارید کمی در مشخصات سیستم ریز تر شویم. مثلا نسخه دایرکت اکس نصب شده بر روی ویندوز چیست و یا پردازنده ما چند هسته دارد؟

۱- ابتدا کلید های “WIN+R” را همزمان فشار دهید تا پنجره “Run” باز شود.

۲- در پنجره باز شده عبارت “DXDiag” را تایپ کنید و بر روی “OK” کلیک کنید.

system information 7

سربرگSystem

system information 3

در سربرگ سیستم، شما مشخصاتی شبیه به مشخصات پایه را می بینید اما کمی دقیق تر.

مثلا در قسمت Operating System، نوع ویندوز نصب شده و بیلد آن نوشته شده است.

در قسمت System manufactor، کمپانی سازنده مادربورد سیستم نوشته شده است.

همچنین در قسمت Bios نسخه بایوس سیستم نوشته شده.

در قسمت Processor نیز، مشخصاتی که از قبل در مورد پردازنده خوانده بودیم نوشته شده اما با کمی تفاوت. اگر دقت کنید در این جا در پرانتز عبارتی نظیر “۴CPUs” نوشته شده است. به خاطر باشید که هر هسته یک پردازنده، یک پردازنده مستقل نیز به حساب می آید به همین دلیل، در این جا، چهار پردازنده، بیانگر چهار هسته ای بودن سی پی یو است.

قسمت DirextX Version هم نسخه دایرکت اکس سیستم را مشخص می کند.

سربرگ Display

system information 2

در این قسمت، مشخصات خروجی تصویر سیستم نوشته شده است. یعنی از پردازنده گرافیکی سیستم که وظیفه پردازش تصاویر را دارد تا مانیتوری که تصویر خروجی را به شما نمایش می دهد.

در قسمت Name، نام کامل گرافیک سیستم نوشته شده است.

قسمت Manufactor نیز کمپانی سازنده چیپ ست پردازنده گرافیکی شما نوشته شده است.

در قسمت Approx. total memory، مجموع حافظه گرافیکی موجود برای سیستم نوشته شده است. یعنی هم حافظه پردازنده گرافیکی سی پی یو و هم گرافیک روی مادربورد. اما به خاطر داشته باشید پردازنده گرافیکی روی مادربورد است که پردازش های واقعی و سنگین تر را بر عهده دارد.

در قسمت Current display mode، رزولوشن تصویر مانیتور و همچنین فرکانس آن نوشته شده. فرکانس هر مانیتور، بیانگر حد اکثر فریمی است که آن مانیتور در واحد ثانیه به نمایش می گذارد.

هنوز کمی از کار ما باقی مانده است. در این جا قصد داریم بفهمیم که پردازنده ما چند شاخه پردازشی یا همان هسته مجازی دارد و یا چقدر حافظه کش یا همچنین سرعت پردازنده رم ما چقدر است.

۱- بر روی تسک بار کلیک کنید و تسک منیجر را باز کنید.

۲- در تسک منیجر به بخش “Performance” بروید.

بخش Processor

system information 4

در پایین صفحه و سمت راست، شما بخشی به نام Logical Processors مشاهده می کنید که تعداد هسته های مجازی را به شما نشان می دهد. همچنین تعداد مربع های مجود در بالای صفحه نیز، نشان دهنده تعداد هسته های مجازی و نحوه عملکرد آن ها را در هر لحظه نمایش می دهد.

همچنین L3 hache یه هر عبارتی نظیر آن که بیشترین مقدار را نشان دهد نیز، مجموع کل حافظه کش پردازنده شما را نمایش می دهد.

بخش Memory

system information 5

در این جا نیز، در سمت راست نوشته Speed، بیانگر مقدار سرعت حافظه رم یا همان باس آن می باشد.

بخش Disk

system information 6

گاهی، بعضی افراد از حد اکثر فضای هارد خود برای پارتیشن ها استفاده نمی کنند. به طور مثال، گاهی افراد با این که هاردی یک ترابایتی دارند، از ۵۰۰ گیگابایت آن جهت ساخت پارتیشن ها استفاده می کنند. در این قسمت نیز، می توانید مقدار حافظه کل هارد خود را مقایسه کنید.

همان طور که در آموزش بالا خواندید، تمامی جزییات سخت افزار شما در محیط ویندوز، نوشته شده است و می توانید به سادگی آن ها را پیدا کنید.